Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Ateş ve Burun Kanaması Lösemi Belirtisi Olabilir !

Ateş ve Burun Kanaması Lösemi Belirtisi Olabilir !

Ateş ve Burun Kanaması Lösemi Belirtisi Olabilir !

Halsizlik, yorgunluk, kansızlık, diş eti ve burun kanaması, deride çarpma olmadan görülen nedensiz çürükler, aşırı adet kanaması ve inatçı ateş gibi belirtiler lösemi işareti olabilir.

Yirmi beş bin çocukta bir görülen lösemi, kan hücre çekirdeğinde bir nedenle gelişen genetik kusurların yol açtığı, hücre ölümsüzleşmesi ve çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık

Çocuk Hematoloji-Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hilmi Apak, ebeveynleri çocuklarında aniden ortaya çıkan ve 10 günden uzun süren ateş konusunda uyardı. Uzun süreli ateş ve sebepsiz burun kanamalarının lösemi belirtisi olabileceğine işaret eden Prof. Apak, “Halsizlik, yorgunluk, kansızlık, diş eti ve burun kanaması, deride çarpma olmadan ortaya çıkan nedensiz çürükler, aşırı adet kanaması ve inatçı ateşi dikkate alın” dedi.

KAN HÜCRELERİ GÖREV YAPAMIYOR

Löseminin, günümüzde artık korkulacak bir hastalık olmadığını, erken teşhisle tedavi edilebildiğini belirten Apak, hastalıkta vücudun kendini savunamadığını söyledi: “Lösemi, daha çok bir enfeksiyon sonucunda, bağışıklık sistemi hastalığı olarak ortaya çıkar. Lökositlerin kontrolsüz çoğalması sonucu vücut kendini savunamayacak hale gelir, alyuvar ve trombosit gibi diğer kan hücrelerinin görevini aksatmasına yol açar. Hasta lösemi olduğunda kemik iliğinde alyuvar üretimi azalarak kansızlığa neden olur. Kemik iliği üretimi hastalığa bağlı olarak, düştüğünde trombositler azalır. Vücudumuzu kanamaya karşı koruyan pul şeklindeki hücreler olan trombositler azaldığında ise kolay kanama, morarma ve ateş ortaya çıkabilir.”

LÖSEMİDEN NE ZAMAN ŞÜPHELENMEK GEREKİR?

Lösemi belirtilerine benzer şikayetlerin her yaşta çocukta kolayca görülebileceği için ailelerin panik olmak yerine belirtileri dikkatlice gözlemlemeleri gerektiğinin altını çizen Apak, “Her çocuğun burnu kanayabilir ya da bacaklarında morluklar oluşabilir. Dikkat edilmesi gereken ise şikayetlerin ne kadar uzun süre devam ettiğidir. Örneğin, çocuğun burnu nezle olduğunda birkaç gün ve arada sırada kanayabilir. Ancak kanama daha uzun devam ediyorsa doktora gitmek gerekir. Bunun dışında 10 günden fazla süren ve düşürülemeyen ateş, vücut morluklarında artış ve morlukların bir türlü geçmemesi gibi durumlarda da çocukların doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Anormal bir durum saptanırsa; karaciğer büyüklüğü, koltuk altı, boyun ve kasıklarda beze oluştuysa, lenf bezlerinde büyüme oluyorsa ve kan sayımlarında şüpheli bir durum oluyorsa hastalar, hematoloji bölümüne başvurmalıdır” diye konuştu.

İLK TERCİH İLİK NAKLİ DEĞİL

Lösemide kemik iliği naklinin ilk tercih olmadığını dile getiren Prof. Dr. Hilmi Apak, “Kemik iliği nakli hastadaki hücre tipine, tedaviye verdiği cevaba ve hastalığın tekrar ihtimaline göre tercih ediliyor. Başlangıçta kemoterapi, kemik iliği naklinden daha etkili bir yöntem. Ancak kemoterapi daha sonra etkisiz kalırsa, o zaman kemik iliği nakline doğru yol alınıyor. Kemik iliği naklinde, hastanın kemik iliğini sıfırlayacak kadar yüksek dozda kemoterapi veriliyor. Daha sonra, önceden bulunan uygun vericiden alınan sağlam kemik iliği, hastaya uygun şartlarda veriliyor. Genellikle akrabalardan alınan kemik iliğiyle yapılan nakiller yüz güldürücü sonuç verse de, akraba dışı uygun kemik iliği nakliyle de başarılı sonuçlar elde edilebiliyor” dedi.